/ Kontakta oss /

Har du frågor eller funderingar? Här hittar du kontaktuppgifter till vår expedition, rektorer och annan personal på skolan.

Expeditionen

Nolaskolan

Viktoriaesplanaden 31
89135 Örnsköldsvik

Expeditionens Öppettider:

Måndag: 08–16
Tisdag: 08–16
Onsdag: 08–16
Torsdag: 08–16
Fredag: 08–15:30
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt

Lunchstängt: 11:30 – 12:30

Parkskolan

Vintergatan 17
891 36 Örnsköldsvik

Expeditionens Öppettider:

Måndag: 08–16
Tisdag: 08–16
Onsdag: 08–16
Torsdag: 08–16
Fredag: 08–15:30
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt

Lunchstängt: 11:30 – 12:30

ELEVHÄLSAN

Johanna Bergkvist

Nolaskolan (Språkintroduktionsprogrammet)
Parkskolan

Ann-Louise Säfström

Specialpedagog

Barn- och fritidsprogrammet
Hantverksprogrammet, inriktning frisör

Annika Axling

Specialpedagog

Ekonomiprogrammet 
Språkintroduktionsprogrammet

Bernice Rehnman

Specialpedagog

Samhällsvetenskapsprogrammet

Kristina Borg

Specialpedagog

Naturvetenskapsprogrammet

Rose-Marie Stridsberg

Specialpedagog

Ekonomiprogrammet
Estetiska programmet 

Ingalill Forsberg

Specialpedagog

Parkskolan

Moniqa E Lindgren

Specialpedagog

Anpassade gymnasieskolan

Övriga medarbetare

I vår elevhälsa ingår även:

  • Speciallärare
  • Socialpedagoger
  • Skolpsykologer
  • Skolläkare
Karl-Patrik Vestin
Samordnare, Nolaskolan
Övrig information
Information om Örnsköldsviks Kommuns Elevhälsoteam:

Information om Örnsköldsviks Kommuns Stöd vid psykisk ohälsa:

Elevhälsa för Gymnasieelever, Örnsköldsviks Kommun:

STUDIE- OCH YRKESVÄGLEDARE

Maria Forsberg

Nolaskolan
Estetiska programmet
Hantverksprogrammet, Frisör, barberare och hår- och makeupstylist
Naturvetenskapsprogrammet
Introduktionsprogram – Språkintroduktion

Maria Lindgren

Nolaskolan
Barn- och fritidsprogrammet
Ekonomiprogrammet
Samhällsvetenskapsprogrammet

Caroline Sandin

Parkskolan
El- och energiprogrammet
Försäljning- och serviceprogrammet
Industritekniska programmet
Teknikprogrammet

Kent Westerin

Parkskolan
Bygg- och anläggningsprogrammet
Fordons- och transportprogrammet
VVS-och fastighetsprogrammet
Vård- och omsorgsprogrammet

Stina Sandklint

Parkskolan
Introduktionsprogram

Rektorer

Magnus Westin

Skolenhet Örnsköldsviks Gymnasium Alfa

Estetiska programmet
Språkintroduktion

Jonny Backman

Skolenhet Örnsköldsviks Gymnasium Beta

Bygg- och anläggningsprogrammet
El- och energiprogrammet
VVS- och fastighetsprogrammet

Robert Nordqvist

Skolenhet Örnsköldsviks Gymnasium Delta

Naturvetenskapsprogrammet
Barn- och fritidsprogrammet
Specialidrott (NIU)

Susanne Hellström

Skolenhet Örnsköldsviks Gymnasium Epsilon

Vård- och omsorgsprogrammet

Lotta Wallgren

Skolenhet Örnsköldsviks Gymnasium Gamma

Fordon- och transportprogrammet
Försäljning- och serviceprogrammet
Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Marie Edin

Skolenhet Örnsköldsviks Gymnasium Jota

Introduktionsprogrammet

Nicole Nowak Ottosson

Biträdande Rektor Introduktionsprogrammet

Lars-Erik Edblad

Skolenhet Örnsköldsviks Gymnasium Kappa

Anpassad Gymnasieskola

Anna Wiberg

Skolenhet Örnsköldsviks Gymnasium Lambda

Hantverksprogrammet frisör
Ekonomiprogrammet

Nina Ödmark

Skolenhet Örnsköldsviks Gymnasium Omega

Samhällsprogrammet

Maria Schelin

Skolenhet Örnsköldsviks Gymnasium Sigma

Industritekniska programmet
Teknikprogrammet

Johan Berglund

Skolenhet Örnsköldsviks Gymnasium Jouta

Biträdande rektor Indroduktionsprogrammen

ÖVRIGA KONTAKTER

Ida Pudas

Kommunikatör

Viktoriaesplanaden 31
89135 Örnsköldsvik

Conny Gyll

Samordnare

Viktoriaesplanaden 31
89135 Örnsköldsvik

Sök